Shop Mobile More Submit  Join Login
W powietrzu unosiła się delikatna woń niedawnego deszczu: świeżość, która w połączeniu z głęboką, senną ciszą dawała wrażenie nierealności. Niebo miało szarawy kolor poranka, rozjaśniający się z wolna po wschodniej stronie ciepłą, pomarańczowo-różową łuną. Było wyjątkowo chłodno; i cicho. Tak potwornie cicho, że aż dzwoniło w uszach.
Kiedy spoglądało się na niego przez okno, poranek nie był ani chłodny ani nierzeczywisty. Cisza jednak pozostawała. Opadała gęstą zasłoną na pewien dom na przedmieściach Wilna, który najwyraźniej wzięła w posiadanie, i za nic nie zamierzała zniknąć. Przynajmniej dopóki nie obudzi się gospodarz. W końcu intruz może obyć się bez pewnych luksusów.
Pogrążony w ciszy dom zdawał się pusty. Feliks rozglądał się po chaotycznie urządzonym salonie, wdychając zapach kurzu i staroci. Wydawało się, że właściciel domu, do którego wtargnął, postanowił urządzić w pokoju dziennym muzeum. Nowe meble wpasowane nierówno między stare, ozdobne akcenty z kilku różnych kultur, sterty książek poutykane ciasno na półkach i upchnięty pod oknem zrolowany dywan – wszystko to tworzyło niemalże powojenny krajobraz dziwacznego świata, zawieszonego między epokami.
Feliks podszedł niespiesznie do półki na książki. Tytuły wytłoczone na grzbietach starych tomów były w większości polskie. Jedynie kilka zapisano w cyrylicy, a dzieła litewskie mógł policzyć na palcach jednej ręki.
Uniósł brwi i pokręcił głową. On chyba nigdy się nie zmieni, skwitował. Tyle razy obiecywał, że pozbędzie się wszystkiego, co w jakiś sposób łączyło go z Feliksem, i co? Zawsze kończyło się na obiecywaniu. „On", czyli druga połowa tego, co ledwo sto dwadzieścia cztery lata temu było Rzeczpospolitą Obojga Narodów, nigdy nie potrafił z czystym sumienie wyrzucić reliktów wspólnej przeszłości.
Feliks uśmiechnął się. Wreszcie nadszedł dzień, w którym ta mania kolekcjonowania do czegoś się przyda. W dodatku nie kolekcjonerowi.
Przeszedł kilka kroków wzdłuż regału. Nagle zatrzymał się i spojrzał podejrzliwie na posadzkę. Odkąd wszedł do tego domu (pokonując zamek prostym wytrychem ze sztywnego drutu), podłoga ani razu nie zaskrzypiała, i mimo braku dywanów skutecznie tłumiła jest kroki.
Przeniósł ciężar ciała najpierw na lewą nogę, potem na prawą. Nic. Cisza, głęboka jak studnia. Ten rodzaj ciszy, który zwykle zwiastuje nadciągającą burzę.
Pierwszy grzmot rozbrzmiał na piętrze. Feliks zadarł głowę, słysząc ciężkie, powolne stąpanie dochodzące z góry. Źródło, z początku znajdujące się mniej więcej nad nim, stopniowo przenosiło się w kierunku schodów. Jeden grzmot, drugi, trzeci… Niespieszne kroki zaspanego człowieka, który, bez wątpienia, nie spodziewa się wizyty kogoś takiego jak Feliks Łukasiewicz.
Ciszę, tak brutalnie przerwaną odgłosem stąpania, zaczyna wypełniać skrzypienie desek. Po chwili do nowopowstającej symfonii dźwięków dołączyły zawiasy. Kroki zaczynały brzmieć coraz wyraźniej, już nie ograniczane ścianami sypialni.
Feliks oparł ręce na biodrach. Po takim wstępie nie wypadało wyglądać na zaskoczonego, kiedy właściciel domu pojawi się u szczytu schodów. Przywołał więc na twarz niewielki uśmieszek i czekał. Jeszcze kilka kroków, i oto zza ściany na piętrze wyłonił się Toris we własnej osobie. Przysłaniał usta dłonią, tłumiąc ziewnięcie, druga ręka przeczesywała potargane włosy. Miał na sobie zwykłą białą koszulę i bure spodnie – dowód, że nie spodziewał się niczyjej wizyty o tak wczesnej porze. W przeciwnym razie na pewno ubrałby się elegancko. Zawsze tak robił.
Nim postawił nogę na pierwszym stopniu Toris przetarł oczy. Obrzucił salon odrobinę nieprzytomnym spojrzeniem i zamarł. Zamrugał kilka razy i potarł kąciki oczu, jak gdyby chciał poprawić ostrość widzenia. Spojrzał raz jeszcze i pokręcił głową. To, co uznał za przywidzenie, nie zniknęło.
Feliks pierwszy postanowił przerwać nieprzyjemnie gęstniejącą ciszę.
- Witam śpiocha – zagaił nonszalancko. - Jak tam zdrowie?
Krótkie pytanie momentalnie otrzeźwiło Torisa. Ściągnął brwi w grymasie irytacji i zacisnął pięści.
- Co tu robisz? Nie zapraszałem cię.
- Odwiedzam starego przyjaciela – odparł z prostotą Feliks. – A co?
- Nie zapraszałem cię – powtórzył z naciskiem Toris. – Poza tym, było zamknięte. Jak tu w ogóle wszedłeś?
Feliks wzruszył ramionami, sięgając do kieszeni.
- U mnie mamy sposoby na wszystko – wyjaśnił, pokazując wydobyty drut.
- A u mnie mamy na to jedno określenie – wycedził Toris. – Włamanie.
Zaczął schodzić do salonu. Nie spuszczał przy tym oka z nieproszonego gościa.
- Ja tam wolę słowo „odwiedziny" – Feliks wsunął drut do kieszeni i niby od niechcenia rozejrzał się po pomieszczeniu. Jego wzrok padł na figurki ustawione w równym rzędzie na gzymsie kominka. Rzeźbione w drewnie zwierzaki, obok kilka lalek w historycznych strojach. Wszystkie wpatrujące się w intruza i właściciela domu zdziwionymi, niewidzącymi oczami.
- Lepiej brzmi, nie? – Zapytał, biorąc do ręki drewnianą podobiznę wiewiórki. – Poza tym, kiedyś nie potrzebowaliśmy zaproszeń, żeby się widywać.
- Kiedyś pukaliśmy przed wejściem do domu – odciął się Toris.
- Nie chciałem cię budzić.
- Słucham? Nie chciałeś mnie budzić? I dlatego zepsułeś zamek?
Wydawał się zdenerwowany. No proszę, pomyślał Feliks. Ciekawa odmiana. Zwykle nie denerwował się w tak otwarty sposób… Chyba…
Toris stanął zaledwie kilka kroków od niego. Zaplótł ręce na piersi i rzucił intruzowi zniecierpliwione spojrzenie.
- Więc? – Zapytał. – Z jakiej okazji zadałeś sobie tyle trudu?
- Chciałem cię zobaczyć – wyjaśnił Feliks, obracając w palcach wiewiórkę. – Porozmawiać. Powspominać. Mamy sto dwadzieścia trzy lata do nadrobienia, nie?
Zerknął na Torisa kątem oka, posyłając mu zagadkowy półuśmiech.
- Widzę, że zmieniasz wystrój – dodał.
- To mój dom. Mam prawo.
Feliks mruknął coś w odpowiedzi i ponownie wzruszył ramionami. Wreszcie odwrócił się do gospodarza i wyciągnął ku niemu rękę z drewnianą figurką.
- Zamierzasz się tego pozbyć? – Zapytał.
- Odłóż – polecił ostro Toris. – To nie twoje.
- Ale ode mnie. Sporo z tego dostałeś ode mnie – Feliks spojrzał znacząco na ozdoby zagracające regał: jakieś pokraczne figurki, kilka wyszywanych serwetek i malowane pudełeczko.
- Nie myślałeś kiedyś, że warto się odwdzięczyć?
Uśmiechnął się bezczelnie i odłożył wiewiórkę. Dla niego było to typowe zagranie: rzucić wyzwanie i czekać na reakcję. Zazwyczaj mógł liczyć na zdziwienie słuchacza, poprzedzające nerwowy śmiech i niepewną prośbę o powtórzenie. Podobnie było i tym razem – z tą jednak różnicą, że zdziwienie w żadnym razie nie poprzedzało śmiechu.
- Ach tak? – Sarknął Toris. – Więc przyszedłeś tu po jakiś dowód wdzięczności za trochę drewna i kilka zapałek? Wspaniale. No to czego chcesz? Wybieraj.
Wybieraj, powtórzył w myślach Feliks. Małe słowo dające wielkie możliwości. Idealnie.
- Chcę ciebie – odpowiedział niemal natychmiast.
Toris uniósł demonstracyjnie brew.
- Co proszę?
- Słyszałeś. Chcę ciebie, całego lub nie. W sumie, wystarczy mi mały kawałek. Na przykład ten – wyjaśnił Feliks, celując palcem w środek jego klatki piersiowej.
Wystraszył się. Tak, Toris zdecydowanie stracił spokój ducha. Drgnął nerwowo i przycisnął wciąż założone ręce do boków. Chciał uciekać, a jednocześnie pozostać i przepędzić niechcianego gościa ze swojego domu. Feliks widział, jak jego dawny partner zaciskał zęby i silił się na złośliwy uśmiech. I to widocznie silił.
- Chyba żartujesz – zakpił głosem odrobinę wyższym niż wcześniej. – Chcesz Vilnius za kilka gratów? Za wysoko się cenisz, Lenkija.
- Tak uważasz? – Odparł lekko Feliks. – Sam nawet nie ucieszyłeś się na mój widok, Lit. I kto tu wysoko się ceni?
Toris westchnął ciężko.
- Wpakowałeś mi się do domu nieproszony, jak jakiś złodziej, i jeszcze oczekujesz, że będę się cieszył? Być może w innych warunkach…
Mówił dalej, jednak już nie słuchał. Dla niego wywód Torisa zakończył się na „warunkach". Innych warunkach…
Tak… W innych warunkach nie musiałby w ogóle tu przychodzić. Nie musiałby także płacić własną krwią za cudzą chciwość. Nie stałby wtedy na środku ni to polskiego ni litewskiego salonu pełnego niedopasowanych dupereli, nie zaciskałby też pięści, ani nie spoglądał na gospodarza wzrokiem, który sprawił, że tamten momentalnie zamilkł.
- Nie będziesz mi dyktował warunków – wycedził. Rozsunął przy tym poły płaszcza, demonstrując przypiętą do pasa szablę.
Toris gwałtownie pobladł. Nim jednak zdążył choćby krzyknąć, Feliks rzucił się w jego stronę.
Pościg był krótki; Feliks zdołał chwycić tył koszuli Torisa, gdy ten dopadł schodów. Wystarczyło szarpnąć i uciekinier stracił równowagę, by po chwili upaść. Zawył z bólu, gdy jego kolana uderzyły o krawędź stopnia, i jęknął, kiedy przygniótł go ciężar intruza, a jego ramiona zostały brutalnie wykręcone.
Feliks sięgnął do paska, którym spinał ciemnozielony płaszcz, i jednym ruchem wyciągnął go ze szlufek. Związał nim ręce Torisa, po czym zsunął się z niego i odwrócił bezwładne ciało na plecy.
- Co ty wyprawiasz?! – Drżący z przerażenia głos zabrzmiał w uszach Feliksa jak najsłodsza muzyka. Spojrzał na Torisa z nieukrywaną wyższością, posyłając mu zimny wariacki uśmiech. Wariacki i milczący.
A potem zanurzył rękę w kieszeni i wydobył z niej scyzoryk.
Toris oddychał płytko przez otwarte usta. Jasne, lśniące ostrze błyszczało niebezpiecznie; podobnie jak spoglądające na niego zielone oczy.
- Boże… - cichy jęk sprawił, że uśmiech Feliksa stał się szerszy. Tak, właśnie został nazwany bogiem. Miał nad nim całkowitą władzę. Znowu jesteś królem, Feliks!
- Ostatnio mnie unikasz – rzekł spokojnie Feliks. – Prawie nie odbierasz telefonów, nie odpowiadasz na listy. Nawet nie wiesz, jaką mam dla ciebie propozycję.
Wyciągnął dłoń i odgarnął przyjacielowi włosy z twarzy. Znacznie lepiej, pomyślał. Teraz widział wyraźnie jego oczy.
- Propozycję? – Wydukał Toris. – Inną niż ta wcześniejsza?
Za wszelką cenę starał się ignorować palce zaciskające się na materiale jego koszuli. Kciuk i wskazujący niby od niechcenia bawiły się jednym z guzików.
- Nic się nie zmieniło od zimy, Lit – ciągnął Feliks z uśmiechem. – W dalszym ciągu mam takie głupie uczucie, że czegoś mi brakuje. I chyba nawet wiem, czego.
Palce wyswobodziły pierwszy guzik z dziurki.
- Tak zwykle jest, kiedy z dwóch kawałków nagle zostaje jeden, Lit: pustka i brak tej całej stabilności, nie? Myślę, że jeden mały kawałek mógłby ten dół, jakby, wypełnić - powiedział powoli, przesuwając dłonią po piersi Torisa. – Chcesz, żebym wrócił, jakby, do siebie, nie? Ja też chcę, Lit, i to jeszcze jak. I myślę, że powinniśmy zacząć tutaj - dodał, pozwalając dłoni spocząć płasko dokładnie nad jego sercem.
Toris wciągnął gwałtownie powietrze.
- Dlaczego? – Zapytał. Kolejne małe pytanie dające wielkie możliwości. Wspaniale.
- Dlaczego? – Powtórzył Feliks. – A dlaczego nie? Masz w domu pełno pamiątek po mnie, na półkach masz moje książki. Widać wyraźnie, że mam tutaj swoje miejsce – pogładził materiał na piersi przyjaciela.
- To nie jest argument – wypalił ostro Toris.
Odpowiedział mu kolejny nie obejmujący oczu uśmiech.
Nie? Ależ tak, Lit. Ależ tak.
Wystarczyło szarpnąć obiema rękami, by wszystkie guziki koszuli puściły. Trzy oderwały się; małe, twarde krążki potoczyły się po podłodze. Feliks rozsunął poły materiału i odsłonił niezdrowo blade, wychudłe ciało. Pod skórą wyraźnie rysowały się żebra. Klatka piersiowa była zapadnięta. Ramiona, niegdyś silne, przypominały raczej smukłe wierzbowe witki, typowe dla filozofa czy poety, aniżeli dawnego żołnierza.
Toris był chudy. Tak, to dobre określenie. Nie szczupły, a chudy. I jakby mniejszy. Feliks miał pod sobą wychudłego, małego człowieczynę, przerażony jego agresją, z trudem łapiący oddech cień. Wspomnienie człowieka, który wydawał się bliski wyzionięciu ducha.
I wcale nie czuł dla niego litości.
Scyzoryk leżał w jego dłoni idealnie, lekki niczym pióro. Tak… pióro… A blade ciało pod nim przypominało kartkę, na której mógł spisać nowy dokument.
- Mój Boże… - powtórzył słabo Toris, gdy czubek scyzoryka dotknął jasnej piersi, tuż nad walącym z przerażenia sercem.
- Daj spokój – mruknął Feliks. - Chcę tylko mały kawałek. Nawet nie poczujesz. Znaczy, o ile nie będziesz się rzucał, bo wtedy mogę cię zaciąć, a tego byśmy nie chcieli.
Ostra końcówka delikatnie przebiła skórę. Nie na tyle głęboko, by spowodować krwotok, ale też nie dość płytko, by nie zostawić śladu. Kilka zdecydowanych, acz ostrożnych ruchów nakreśliło kształt podobny do bardzo ogólnego zarysu granic niewielkiego kraju.
Oto umowa, pomyślał Feliks. Prosta i doskonała. Ty dajesz, Lit, ja biorę. Ty patrzysz, ja odbieram. Zdobywam. Zwyciężam. I maluję swój portret czerwoną farbą na białym tle. Piękny to obraz, prawda?
Brakuje jedynie podpisu.
Dzierżąca scyzoryk dłoń przeniosła się odrobinę wyżej, tuż nad narysowaną mapkę. Najpierw nakreśliła prostą pionową kreskę, po czym zakręciła, rysując zgrabny łuk; kształt litery P.
- Boli… - syknął Toris. – Cholera… Jesteś szalony…
- Żartujesz? – Zachichotał Feliks. – Przywracanie nas do normy jest szalone? Niedługo wszystko będzie po staremu, Lit. Przywrócę porządek, odpłacę Iwanowi i tamtym dwóm. I wszystko będzie jak dawniej.
Ręka nakreśliła kształt litery O.
Toris z trudem powstrzymywał spazm.
Wszystko będzie jak dawniej, Lit.
Ręka Feliksa rysowała nożykiem linie, układające się w L.
Potem dodała S.
Jak dawniej. Nie cieszysz się?
Po chwili doszło K.
Gdy rysowała kształt A, Toris nie wytrzymał: wypuścił gwałtownie powietrze z płuc i zaszlochał. A potem krzyknął z bólu, kiedy ostry czubek scyzoryka wbił się w jego ciało znacznie głębiej niż wcześniej.
- Cholera – syknął Feliks. Ostatnia rana całkowicie zepsuła kompozycję, dodając do litery A dziwaczny krzywy ogonek, ciągnący się w poprzek zarysu granic, które wyciął na środku klatki piersiowej. Krwawiła obficie, lecz nie była na tyle głęboka, by poczynić większe szkody.
Toris krzyczał. Oddychał płytko, urywanie, a krew wylewała się z jego rany z każdym wdechem. Czerwona posoka zabrudziła już materiał koszuli, i spływała wąskimi strużkami na schody.
Farba się rozlewa, Feliks.
- Boże mój… - jęczał Toris. – Boli… Boże, boli…
- Boli? – Feliks uniósł pytająco brew. – Spokojnie, Lit. Zaraz przestanie.
Pochylił się nad świeżą raną i pocałował. Najpierw lekko, samymi ustami; potem przesunął wzdłuż krawędzi koniuszkiem języka.
Zaraz przestanie.
Spojrzał prosto w zapłakaną twarz Torisa. Policzki znaczyły dwa strumyki łez, wypływających spod na wpół przymkniętych powiek.
Będzie dobrze, Lit. Tak jak dawniej.
Cieszysz się, prawda?

Stojące na gzymsie figurki spoglądały obojętnie, jak oprawca o krwistoczerwonych ustach klęczy nad ich właścicielem, jak pochyla się nad jego odsłoniętą piersią i przyciska usta do otwartej rany. Obserwują namalowanymi oczami, jak szkarłat pokrywający wargi intruza rozmazuje się, niby komiczny, nieudolnie nałożony makijaż. A potem nie widzą, jak owe usta dotkają mokrego policzka, zostawiając czerwony ślad. Rozmazany odcisk zdobi bladą skórę, niby prześmiewcza imitacja pieczęci wieńczącej ważny dokument.
Za oknem wiatr szarpnął koronami drzew. Przybył z zachodu, podobnie jak ciemne chmury, które przed sobą naganiał.
Cichy, kwietniowy poranek roku 1919 znowu miał zaznać deszczu.
Z serii: Duchy Polski:

:bulletblue: Zapach burzy
:bulletblue: Duchy Polski -> [link]
:bulletblue: Skraj -> [link]
:bulletblue: Upiór na skale -> [link]
:bulletblue: Lazarus -> [link]
:bulletblue: Ceremonia -> [link]
:bulletblue: Na proch -> [link]
:bulletblue: Jak czarne na bieli -> [link]


:bulletred: Motyw przewodni dla tego tekstu: [link]
Reality is sometimes stranger than fiction
Whatever happens in my dreams
And I know it can't be worse than this
So I prefer to sleep

[Epica "Mother of Light"]


:bulletred: Źródła (na wszelki wypadek): [link] oraz [link]


Dobrze... Jesli ktoś ma bądź miał właśnie uczucie déja vu, to, niestey, uczucie ma dobre. Ten tekst to drugie podejście do tematu, że tak powiem - druga wersja prologu do Duchów. Poprzednia została skazana na wykasowanie, pod zarzutem bycia beznadziejną. Wyrok jest prawomocny.
Mogę mieć tylko nadzieję, że te wersja jest bardziej udana niż poprzednia. Ale nadzieja to matka, co ma głupie dzieci...
Cóż, w każdym razie, zachęcam (jak zwykle) do komentowania. Ciekawi mnie, czy tekst się podoba czy przeciwnie. No i, co ważniejsze, co sądzicie o takim Felku?
Acha, Taurys znowu został Torisem - w ramach zachowania pewnej konsekwencji.

Jak ktoś znajdzie błąd, literówkę, niejsność lub coś, co wygląda dziwnie/nienaturalnie, niech śmiało krzyczy. Będę wdzięczna, sama nie znajdę wszystkigo od razu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Axis Powers Hetalia (c) Hidekaz Himaruya
Add a Comment:
 
:iconkirinchin:
Kirinchin Featured By Owner May 21, 2015  Hobbyist Writer
To było po prostu zajebiste...
Najpierw tak powili i leniwie się rozkręcało, aż w końcu...
Pierwszy raz czytam o psychicznym Polsce i... CHOLERNIE MI SIĘ TO PODOBA!
Zwłaszcza, że doskonale go opisałaś. Ta akcja była po porostu świetna. Znaczy krzywdzenie Lici jest be, ale lubię tego typu klimaty Dx Wybacz, że się nie rozpiszę, ale pojęcia nie mam ci napisać XD
Wiedz tylko, że to był jeden z najlepszych ficków jakie czytałam!
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner May 22, 2015  Hobbyist Writer
Bardzo dziękuję ^^
Z zasady nie znoszę sprowadzania postaci tylko do jednej cechy, dlatego Feliks był u mnie różny, w zależności od sytuacji. Zdecydowanie nie widzę go paplającego o kucykach, kiedy świat się wali.
Reply
:iconkasyntia:
Kasyntia Featured By Owner Dec 17, 2012
Tekst wywiera naprawdę duże wrażenie. Takie powolne, subtelne dozowanie napięcia, a potem uderzenie czystego szaleństwa - coś pięknego. Z tym właśnie kojarzy mi się dwudziestolecie międzywojenne - poczucie bezkarności, siły, witalności - takie zachłyśnięcie się wolnością (jakby nie patrzeć - napadaliśmy na kogo się dało).
Styl masz cudowny (ale to już na pewno wiesz ;) )
Generalnie na tekst natrafiłam blisko rok temu, ale i teraz bardzo działa na moje emocje. Czasem wystarczy coś przeczytać raz, tutaj nie ma takich ograniczeń. Do całej serii "Duchów..." zdarzyło mi się wracać i nie traci ona nic ze swojego uroku za każdym kolejnym czytaniem.
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Jan 19, 2013  Hobbyist Writer
Przepraszam, że tak późno odpisuję... i że właściwie nie wiem, co odpisać, poza "dziękuję". Tak miłe słowa są dla mnie krępujące :ashamed:

Cieszy mnie, że seria Ci się podoba, i to nawet teraz, sporo czasu po zakończeniu całości.
Dziękuję bardzo : )
Reply
:iconkasyntia:
Kasyntia Featured By Owner Jan 26, 2013
Ależ proszę bardzo :)
(Teraz ja się skrępuję, że skrępowałam Ciebie :D ).
Reply
:iconkaroluszek:
karoluszek Featured By Owner Nov 13, 2010
a mi się podobało jak zarysowałaś tło - atmosfera bardzo ciekawie ujęta. Aż się czuje tę "poburzową" świeżość przez cały tekst! :)
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Nov 14, 2010  Hobbyist Writer
O, to bardzo się cieszę - bo zależało mi na stworzeniu dobrej atmosfery : )
Pierwsza wersja tego tekstu poleciała do kosza =_="
Reply
:iconkaroluszek:
karoluszek Featured By Owner Nov 14, 2010
no właśnie pamiętam, że miałam już zaraz przeczytać a potem otworzyłam swoje wiadomości i Twój tekst zniknął, a przy tym ja jestem tak fast&furious, że :ohmygod:
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Nov 14, 2010  Hobbyist Writer
Bo wrzuciłam go głownie po to, by dowiedzieć się, co w nim nie gra - bo coś mi nie pasowało i nie wiedziałam co. I dowiedziałam się, bo ostatnio przybyłą mi do watcha osoba, która naprawdę porafi wytknąć słabości tekstu (bez zjechania go).
Reply
:iconkaroluszek:
karoluszek Featured By Owner Nov 14, 2010
o... konstruktywna krytyka. Ja nawet z taką sobie nie radzę xD serio...
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Nov 15, 2010  Hobbyist Writer
Wiesz, wydaje mi się, że mało kto sobie z taką radzi - i to nie jest obelga, broń Mocy, raczej stwierdzenie faktu. Bo zwykle gdy widzę jak ktoś krytykuje, to odbywa się to na zasadzie: "nie podoba mi się, bo nie zgadza się z moją wizją" - a mnie nic nie wkurza bardziej niż to, oraz pytanie: "chciało ci się?" :D
Reply
:iconkaroluszek:
karoluszek Featured By Owner Dec 9, 2010
haha to drugie to ulubiona kwestia mojej mamy >.< nie ma to jak motywacja ze strony rodziny...
Reply
:iconluna666:
Luna666 Featured By Owner Oct 25, 2010  Hobbyist Writer
Naprawdę dobry schiz.
W momencie "kaligrafowania" krzywiłam się... I miałam "aua"...
Nie licząc jakiś błędów - które chyba są poprawione w tej wersji? - nic szczególnie rażącego.
Podobał mi się ten głos w jego głowie na końcu. Dodatkowcy schiz.
Fajnie opisałaś pokój - widać w nim było troszkę, że właściciel dopiero zaczyna sam w nim urządzać.
chociaż miałam wtf przy "wiewiórce"
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 26, 2010  Hobbyist Writer
Tak, błędy poprawione^^
To dobrze że jest dobrze, bo umiejętność pisania schiza teraz mi się przyda - do wiadomego projektu ;)
Włąśnie w pierwszej wersji nie było tego głosu, i przez to czułam, że czegoś brakuje, że nastrój nie został oddany tak, jak powinien.
A czemu? Że niby wiewióra to orzechy, a orzechy to... khem, nevermind...
Reply
:iconluna666:
Luna666 Featured By Owner Oct 27, 2010  Hobbyist Writer
No, jeżeli w oryginale nie ma głosu, to tutaj to daje lepszy efekt <:
Nie było "WTF CO TAM ROBI WIEWIÓRKA I CO ON Z NIĄ ZROBI?!" nawet mruknęłam - w busie - pod nosem "...Jaka wiewiórka?!"
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 28, 2010  Hobbyist Writer
Bwehehe, no to wprawiłam Luniaka w konsternację za pomocą wiewiórki :XD: A poważnie, to to był totalny random - równie dobrze mogłam wstawić łosia. Albo niedźwiedzia.
Reply
:iconluna666:
Luna666 Featured By Owner Oct 28, 2010  Hobbyist Writer
albo lemura...
Reply
:icondup3n:
Dup3n Featured By Owner Oct 20, 2010  Hobbyist Writer
Ooooł... to było ostre! :D Tam gdzieś na początku to w półkach zrobiłaś "l" zamiast "ł" i jeszcze coś z "dawnym partnerem"... tam był jakiś błąd... Ale opowiadanie bardzo mi się podobało, jak zawsze zresztą. Jesteś po prostu cudowna, piszesz po prostu tak, że czytam to jednym tchem :D Feliks jest taki... sexi, jak jest ostry! ^^ No i właśnie to było piękne, no normalnie, to opowiadanie, że tego w słowach nie mogę wyrazić (ciekawe ile ja mam 'buentów' w tym komentarzu? O_o). Pozdro (*.*)/ i czekam, co tam następnego wymyślisz... (aż się boję...)
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 21, 2010  Hobbyist Writer
Poprawione, dziękuję : )

Hehe, jesteś chyba pierwszą osobą, która uważa, że to było ostre, a Felek był seksowny :XD: Nieźle, nieźle...
Cieszę się, że Ci się podobało (bałam się, czy TAKI Feliks będzie dobrze odebrany).
Sama jeszcze nie wiem, co wymyślę... ale nie bój się, raczej nie ma czego^^

Dziękuję bardzo : )
Reply
:iconwhisper-of-night:
Whisper-Of-Night Featured By Owner Oct 20, 2010
To ja będę oryginalna- mi się bardziej podobała pierwsza wersja ^^ Ta mi się wydaje taka... bezemocjonalna? Ugrzeczniona? Rozciągnięta? ^^ Ale! Tylko w stosunku do tamtej, a ogólnie jest lepiej niż "w porządku" ^^ A i déja vu (de żurek? xD) nie prześladuje tak bardzo, bo dla mnie oba teksty dość mocno się różnią ^^
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 21, 2010  Hobbyist Writer
O, naprawdę? Przyznam, że mi się właśnie pierwsza wersja wydawała zbyt rozciągnięta i ugrzeczniona - czy raczej bezbarwna w ogóle. Ale spoko, ilu ludzi tyle opinii^^ No i super, że ta część też Ci się podoba (zwłaszcza oceniana odrębnie). A skoro się różnią, to tym lepiej : )

Dziekuję bardzo za komentarz i fav^^
Reply
:iconwhisper-of-night:
Whisper-Of-Night Featured By Owner Oct 21, 2010
Może to inna odmiana psychiki? Czy też psychiczności? ^^
Cóż, nie za ma co ^^
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 21, 2010  Hobbyist Writer
Po prostu inny gust^^
Często jest tak, że ludzie czymś się zachwycają (np. jakimś opowiadaniam), a ja się zastanawiam, z jakiej racji? Przecież to jest słabe.
A prawda jest taka, że ja mam inny gust niż tamci ;)
Reply
:iconwhisper-of-night:
Whisper-Of-Night Featured By Owner Oct 22, 2010
To też możliwe, ale takie obdarte z dramatyzmu i wszelkiego patetycznego ślinienia się i drgawek, towarzyszącym katatonii... ^^
U mnie jest tak wręcz zazwyczaj. Poza tym, drażni mnie, jak komuś się nie podoba coś, co mi się podoba. Więc zdarza mi się, że zmuszam go do polubienia, albo przynajmniej zamknięcia pyska ^^ Tak jak kiedyś z czystej złośliwości zmusiłam koleżankę do przeczytania "Wojen Stalina" i wisiałam jej przez cały czas nad ramieniem i popędzałam, póki nie skończyła. I przestała komentować moje lektury ^^ Nawet jak mi się wysypało yaoi na karteczkach, poutykane w podręczniku do historii w formie ściąg... ^^
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 23, 2010  Hobbyist Writer
Jak ktoś nie lubi czegoś, co ja lubię, to zakladam, że "trudno". Sama nigdy nikogo nie przekonuję, ale jak przychodzi co do czego, to wykładam swoje agrumenty "za". Z kolei bardzo nie lubię, gdy ktoś krytykuje coś, co ja lubię na zasadzie "to jest głupie". Jako przykład weź zdanie fanów Prus/Pola na temat Pol/Lita. Poważnie, jeśli chodzi o naciągane paringi (bo oni go tak traktują) to zalatuje mi tutaj hipokryzją i to ostro^^ Ale mowi się trudno, mi nikt nie każe czytać czy oglądać Prus/Pola, tak samo jak ja nie zmuszam nikogo do Pol/Lita. I ten sam schemat możesz podłożyć pod inne rzeczy, np. różnice w kwestii ulubionych książek^^
Reply
:iconwhisper-of-night:
Whisper-Of-Night Featured By Owner Oct 24, 2010
Wiesz, już moja analiza grafologiczna wykazała że jestem człowiekiem niecierpliwym, skłonnym do agresji, i złoszczę się, kiedy ktoś za mną nie nadąża, prześladuję każdego, kto mnie drażni, a kogo uznam za słabszego, a przy mojej umysłowości to jest dziewięćdziesiąt dziewięć koma dziewięć procent świata. (Kolega grafolog uznał tak na podstawie mojego charakteru pisma, połączonego z dużą liczbą bazgrołów na marginesach zeszytów, kiedy nauczycielki dyktowały notatki, i coraz mocniejszym ciśnięciu długopisu, co niby miało znaczyć, że usiłuję się opanować i mi nie wychodzi)
Więc tak jakby nie sądzę, żeby dla mnie miała ta strategia. Jednakże, ze swojego punktu widzenia jestem miła, ujmująca, skromna, cierpliwa, tolerancyjna i pomagam słabszym, więc skąd taka analiza, to ja zupełnie nie wiem ^^
Tylko czasami... czasami po prostu nie potrafię ZNIEŚĆ otaczającej mnie GŁUPOTY... ^^
Wiesz... w starych powiedzeniach leży mądrość narodu, co zresztą też jest powiedzeniem, a było takie powiedzenie, że nie widzimy belki w swoim oku, dostrzegając szpilkę u sąsiada, czy coś takiego. W każdym razie, fanki Prusy x Polska widzą za dużo szpilek. Jak magnesy. Dla mnie właściwie nie ma żadnych podstaw do tego pairingu, bo Prusacy zawsze dążyli do tego, żeby nas z map wygumkować ^^
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 25, 2010  Hobbyist Writer
To chyba z Biblii tak w ogóle: dostrzegasz drzazgę w oku brata swego, a w swoim belki nie widzisz (aczkolwiek głowy nie dam, tak mi po prostu świta).
No właśnie tak jest: Prusy i Polska cacy, Polska i Litwa be, paring bez podstaw i tak dalej. Najbardziej zirytowała mnie propozycja, którą wyczytałam raz na forum: że trzeba napisać artykuł o tym, w czym Prus/Pol jest lepszy od Lit/Pola. Propozycja padła od antyfanki tego drugiego. Wkurzyłam się, bo mam niską tolerancję głupoty. Przecież żaden paring nie jest lepszy od drugiego. Może co najwyżej nie mieć podstaw (i Prus/Pol nie ma - tak jak napisałaś, Prusacy chcieli się nas pozbyć; ale dla fanek to chyba jakieś skryte pragnienia czegos więcej ze strony Gilberta...).
Reply
(1 Reply)
:iconbeastkonoha:
BeastKonoha Featured By Owner Oct 16, 2010  Student Digital Artist
Rany... to... to...
O ile poprzednie twoje części "Duchów Polski" (dobrze odmieniam? Przykro mi, noga z gramatyki ^^;) powodowały i powodują u mnie atak płaczu, to ten czytałam z zapartym tchem, a serce mi waliło.
Przede wszystkim należą ci się brawa za to, że ukazałaś Polskę jako tego... że tak powiem... "złego". Wiem, że nasza historia nie jest pełna tylko męczeństwem i zwycięstwami, ale też potrafiliśmy być okrutni. Ale ty chyba pierwszy raz ktoś to napisał w fanficku. I ci szczerze mówiąc lekko zazdroszczę, bo sama jestem wierna "dobrej" Polsce i nie pamiętam o tych "mrocznych kartach historii". Ale dzięki temu niby zwykłemu fafkowi przypomniałaś mi także, że historia nie jest tylko white, ale może być black również w Polsce...
Kurcze, jak to brzmi... za bardzo się poniosłam z opisywaniem przeżyć ^^;
Dobra, co do reszty - przez moment miałam ochotę przestać czytać fragment, w którym Polska wycina Torisowi Wilno. A to dlatego, ze wprost nie cierpię czytać takich drastycznych scen. Ale jakoś wytrzymałam i chwała ci za to, że AŻ TAK drastycznie tego nie opisałaś ^^.
Przez moment było mi szczerze żal Torisa. Chyba już czas przyzwyczaić się do tej postaci... ^^;
_______
A co do literówek - znalazłam jedną:
"Poza ty, kiedyś nie potrzebowaliśmy zaproszeń, żeby się widywać. " Wydaje mi się, ze zapomniałaś litery "m" w "tym" ^^;
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Writer
Tak, dobrze odmieniłaś ;)
Okej, no to po pierwsze primo: Feliks nic Torisowi nie wyciął. Biorę poprawkę na to, że personifikacje mają ciałą ludzi, a historii o zombie tworzyć nie zamierzam :zombie: On go pociął (porównanie do kartki). Poza tym, "serce" to pewna metafora.
Po drugie primo: dzięki za wskazanie błędu : )
I po trzecie primo: ano, zauważyłam jak Ty (i nie tylko Ty) przedstawiasz Felka. I mam pewną teorię: pewnie traktujeszgo ja kraj, nie? Bo ja z kolei patrzę na niego jak na postać, która ma jakąś tam przeszłość (chlubną lub niekoniecznie) i osobowość (daną przez twórcę - Himę - i rozwiniętą na podstawie wskazówek z mangi, historii i teorii pseudopsychologicznych^^; Przyznam też, że mam dość oglądania zakrwawionego i cierpiącego Felka post-Golden Age. Bez przesady, historia nie jest płaska jak kartka.
Acha, i czwarte primo: dobry Toris/Taurys nie jest zły :D

Dziękuję bardzo za komentarz i fav^^
Jeśli ta część wywołuje emocje, to to dobry znak.
Reply
:iconbeastkonoha:
BeastKonoha Featured By Owner Oct 17, 2010  Student Digital Artist
Po primo: ... tak to jest, jak zbyt szybko czytam =.=. Daj mi minutkę, to sobie rozczytam dokładniej, żeby nie robić takich wpadek ^^;
Drugie primo: Noł problema :3
Trzecie primo: Hyyy... ja bardziej postacie HH traktuję jak anioły i duchy, aniżeli kraje, ale to takie moje zboczenie :P. A co do krwawych artów - mi tam nie przeszkadzają, zwłaszcza jeśli jest ich więcej niż spódniczek, ale na razie to moje pobożne życzenie =.=.
Czwarte primo: Chyba tak ^^

^^
No pewnie że wywołuje! I dlatego gratuluję ci takiej smykałki do pisania :3
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 19, 2010  Hobbyist Writer
Aj, no to nie czytaj szybko. To nie lektura szkolna :XD:
Anioły i duchy? To też ciekawe : ) A jeśli chodzi o mnie i krwawe arty, to drażnią mnie one równie mocno jak spódniczki - bo tak samo nie dają dobrego świadectwa. Jedne przedstawiają postać jako idiotę a drugie jako wiecznego męczennika (a jeśli polski fandom chce w ten sposób pokazać wartość Polski, to nie tędy droga, moim zdaniem). Moim życzeniem by było, żeby fani z obu stron zaczęli przedstawiać Felka takim, jakim stworzył go Himaruya (a nie stworzył go przecież transwestytą - w karcie postaci nie ma o tym mowy ;)).

Aj tam, po prostu muszę coś robić^^;
Dzięki :blushes:
Reply
:iconbeastkonoha:
BeastKonoha Featured By Owner Oct 19, 2010  Student Digital Artist
Ale mam już tak :blushes:.
Hyyy... tu mi się odzywa mały karzełek sumienia, bo jak pomyślę, że też lubię arty drugiej kategorii (w sensie krwawe)... widocznie to jest kwestią gustu... (twój pomysł też jest dobry)
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 19, 2010  Hobbyist Writer
No, co kto lubi. Ja nie lubię, ale ja mam też inne podejście. No i jestem stara ;)
Reply
:iconbeastkonoha:
BeastKonoha Featured By Owner Oct 20, 2010  Student Digital Artist
STARA?!?!?!
Zaraz zaraz... *wyobraźnia ->70 letnia FallenAnn...*
:O_o:
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 20, 2010  Hobbyist Writer
Nie no, jeszcze nie aż tyle. Do 70 brakuje mi 47^^;
Reply
(1 Reply)
:iconpianistka:
pianistka Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Digital Artist
BRAVOOOOOOOOOOOOO
Znakomicie się wywiązałaś tym razem :'D Wstęp był świetny - rozwinięcie tematu i ciszy, i burzy to mistrzostwo po prostu.
Felek - no, szczerze mówiąc, taka zimno-szalona wersja nibyczułego* skurwysyna niezbyt mi pasuje, ale to tylko moja opinia.

*całowanie ran, uch, ech, uch.

- Witam śpiocha – zagaił nonszalancko. Jak tam zdrowie? - myślnik
żeby - zęby ;p
Znowu jesteś królem Feliks! - przecinek po "królem"
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Writer
Haha, no to sie cieszę :D Chociaż przyznam, że byłam pełna obaw, kiedy to wrzucałam.
No, w pierwszej wersji było za dużo niepotrzebnego ględzenia: wtedy nie mogłam sie jakby zmusić do wyrażenia tego, co mam na myśli, w sposób krótki. A gdybyś chciała zapytać, czemu z tym nie poczekałam, to uprzedzę odpowiedzią: ja nad tym tekstem myślałam ze trzy miesiące co najmniej. I za każdym razem nie mogłam dojść do ładu z narracją =_="
Zachowanie Felka nie jest bezpodstawne. Zdaję sobie sprawę, że to się może wielu osobom nie podobać (no jak to, kochany Feluś jest taki zły?), ale postanowiłam zarysykować. W końcu cała seria do normalnych (w sensie przedstawienia postaci) nie należy - weź chociaż Torisa z dalszych części. No i, jak już napisałam, to zachowanie jest uzasadnione. Postaram się wszystko wyjaśnić w epilogu, bo nie chcę zostawiać tutaj dziury ;)

Dzięki za wskazanie błędów, już poprawione^^
I dziękuję bardzo za opinię i fav :hug:
Reply
:iconpianistka:
pianistka Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Digital Artist
To chyba tak aŁtorska przypadłość c;
Widzisz - a teraz poradziłaś sobie śpiewająco ze wszystkim: z narracją, wyrażeniem pomysłu.
Kiedyś (kiedy jeszcze jakieś tam teksty tworzyłam) potrafiłam tyle samo czekać na wenę i pomoc od sił jakichś wyższych, po czym kasowałam tekst, obrażałam się na cały świat i po kilku dniach zaczynałam od nowa. Zauważyłam, że przy pracach tego rodzaju potrzebne jest jakieś silne uczucie, emocja: złość, smutek albo - coś z pozytywów - euforia, radość.
Wot, nie mówię, że mi się nie podoba (tym bardziej, że to jeszcze uzasadnione jakoś będzie, już się doczekać nie mogę :love:), po prostu w ogólnym literackim świecie postaci tego typu nie znoszę.


A proszę bardzo. :hug:
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Writer
No, cóż, masz rację z tym uczuciem: teraz mam kompletie nijaki humor i ciążko mi się wcelować w nastrój inny niż ironizowanie (w pisaniu). Ale walczę z tym, bo mam plany (nie tylko fanfikowe i nie tylko do Hetalii).
Kiedyś pisałaś? A czemu przestałaś (jeśli można spytać^^;)?

Heh, no to kwestia gustu, jak widać - ja właśnie lubię takie postacie :D Z kolei nie cierpię ideałów (np. w świecie fantay paladynów; zwłaszcza elfów paladynów).
Reply
:iconpianistka:
pianistka Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Digital Artist
To ja, jak zwykle, czekam na tychże planów efekty C;

Kiedyś pisałam, ale mały kurczak, kurczę, byłam, pisałam głównie fantasy i nigdzie tego nie publikowałam oprócz jednego eragonowego (tfu, tfu) konkursu, w którym doszłam do półfinału. Dlaczego przestałam - trudno powiedzieć, bo sama nie wiem. :crying:

Duh, takimi to się udławić można. Co innego na przykład elfy w takim Wiedźminie - Scoia'tel, powstańcy i tak dalej. Zawsze czułam do nich sympatię za tę złość, bezsensowne (wydawałoby się) dążenie do celu, wolności, walkę z przeciwnikiem silniejszym militarnie.
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Writer
Hehe, ja też kiedyś probowałam pisać fantasy - i nic z tego nie wyszło :XD:
Teraz dopracowuję (od dwóch lat) swój pomysł, który ze stricte fantastyką ma mało wspólnego. Znaczy: żadnych elfów, krasnoludó, Gandalfów i wyprawy po przygody >D

Bah, Wiedźmina nie czytałam (acz mam w planach i domu w sumie też), a przykład, który podałam, męczył mnie przez cały cykl "Legenda Drizzta" z Forgotten Realms. Główny bohater to - uwaga - mroczny elf paladyn. Brzmi jak oksymoron, nie?
Reply
:iconpianistka:
pianistka Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Digital Artist
Przeczytaj, bo warto.
Ba, brzmi - to jest oksymoron! Drizzta próbowałam przeczytać (mój brat ma wszystkie części i tak go to podnieca, że łojezu), ale nie dobrnęłam do pięćdziesiątej strony, tak to było nudne, banalne i kiepsko napisane. xD
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Writer
Oj, to nie wiesz, co straciłaś :lol:
Ja przeczytałam wszystkie części (koleżanka mi podrzucała, bo jest fanką serii - fangirluje głownego przeciwnika Drizzta). Kilka mi się podobało. Tak ze... trzy, czery książki? Z całości, która ma 13 tomow, plus trzy z jakiejś nowej serii :XD: Momentami było beznadziejnie nudne, a czasem po prostu beznadziejne. Załamywałam się "pracą" tłumaczy. Jeny, dwóch tłumaczy plus edytor i błędy w rodzaju kalokowania ze skłądni angielskiej cz dosłownego tłumaczenia idiomów? Oraz słynne "i wrzuci go w wirwalki" - fragment zdania, przy którym zatrzymałam się i w pierwszej chwili pomyślałam: gdzie go wrzuci?
Reply
:iconpianistka:
pianistka Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Digital Artist
*na razie fav, a przeczytać i skomentować - to później, bo czasu nie mam :I*
Reply
:iconichiji:
Ichiji Featured By Owner Oct 16, 2010
Woah. Ta wersja rzeczywiście jest lepsza. Więcej opisów sytuacji i przemyśleń, a co za tym idzie nie zbyt gwałtowny rozwój akcji. Wszystko opisane tak, że czułam się jakbym stała tam obok nich i wszystko obserwowała. Jak chyba z resztą w każdym z Twoich arcydzieł xD
Ogólnie wszystko świetnie, tylko zachowanie Feliksa jest na prawdę trochę dziwne. Nie lubię go w takiej skórze, zachowuje się tu prawie tak jak Ivan ><'' Ten cały tok myślenia jest taki nie-Felkowy.. Tak, jakby robił coś wbrew swej woli i obudzi się, że zrobił źle, jak już będzie za późno.
Nie jestem dobra w krytykowaniu, ale staram się jakoś sensownie to skomentować... Mój komentarz może być pełen bzdur, więc nie bierz sobie go za bardzo do serca :XD:
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Writer
Bo problemem pierwszej wersji był przerost formy nad treścią: za dużo ględzenia (nieuzasadnionego) i za mało konkretów.
Jakich, kurcze, arcydzieł? To tylko fanfiki...
Co do Feliksa, to mogę powiedzeć, że ten "odpał" nie jest przypadkowy. On ma swoje uzasadnienie, i w epilogu postaram się wszystko wyjaśnić. To nie jest tak, że Felek zachowuje się jak Iwan, bo ma ochotę kogoś podręczyć ;)
Poza tym, czy Toris z jednego z dalszych tekstów z tej serii zachowuje się jak Toris? Taki już "urok", że tak powiem, tej serii :D
A tam, samo napisania, co się o danej rzeczy myśli, to już krytyka. Objeżdżanie od góry do dołu i mieszanie z błotem nie jest wymagane ;) Napisałaś, co myślisz i podałaś, co Ci sę podoba a co nie - i za to wielkie dzięki^^
(Ja nie z tych, co się obrażają za "nie podoba mi się to-a-tamto".)
Reply
:icontian-samaaaa:
Tian-samaaaa Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Artist
W sumie to nie wiem co napisac bo trochę jestem w szoku ^^'
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 16, 2010  Hobbyist Writer
Erm... ale dlaczego? :O_o:
Reply
:icontian-samaaaa:
Tian-samaaaa Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Artist
Nu ni wim, przepraszam jestem dziwna ^^'
Reply
:iconfallenann:
FallenAnn Featured By Owner Oct 17, 2010  Hobbyist Writer
Ech... nie wiesz, czy taki Felek Ci sie podoba czy nie? :P
Reply
Add a Comment:
 
×

:iconfallenann: More from FallenAnnFeatured in Collections

Hehehetalia by 17patixyzz17

Text by Nayamo

Hetalia fanfiction by kamananana


More from DeviantArtDetails

Submitted on
October 15, 2010
File Size
20.9 KB
Link
Thumb

Stats

Views
3,506
Favourites
24 (who?)
Comments
74
×